Van de voorzitter
Beste Wijkgenoten,
De mei-maand klopt al aan de deur. De naam “mei” komt van de Romeinse godin Maia, die symbool stond voor groei en vruchtbaarheid. De maand wordt vaak gekenmerkt door meer zonlicht (de dagen worden snel langer richting de zomer) en een actieve natuur (vogels, insecten en planten zijn volop aanwezig), kortom lente op z’n hoogtepunt. Ook in Berkum tonen de tulpen, de narcissen, de sering, de magnolia’s hun volle pracht en ook de koeien verschijnen weer in de wei. Ook de Berkumers komen weer naar buiten. Bezig in hun tuin, bezig met onderhoud aan hun huis of gewoon gezellig pratend met buren op de straat.
Dit gegeven brengt mij bij het laatste, nog te bespreken openbare kunstwerk in Berkum (zoals eerder besproken “de lezende blinde” en “de boerendans”), geplaatst op een sokkel in de Erasmuslaan, hoek Boerhaavelaan. Dit artistieke kunstwerk heet “Buurpraatje” en is gemaakt door de Kroatische beeldhouwster Meri Matacin (Šibenik, 15 augustus 1952 – Groningen, 24 april 2007). De plaatsingsdatum is 1987. In het beeld wordt de nadruk gelegd op harmonie en symmetrie. De vrouwen houden elkaar in balans. Ze staan in spiegelbeeld. Door de 2 figuren kleiner te maken dan in werkelijkheid, wordt hun praatje nog gemoedelijker. Deze gegevens zijn verkregen dankzij speurwerk van Gerard van Dorp, waarvoor dank.

Deze in Berkum woonachtige inwoner fungeert ook als gids van de oliemolen De Passiebloem (industrieel erfgoed), gezichtsbepalend na het uitrijden van Berkum via de Boerendanserdijk (nabij de kruizing Ceintuurbaan). Deze nog in bedrijf zijnde molen staat volgens van Dorp op het oudste industriegebied van Zwolle en maakte toentertijd deel uit van zeven oliemolens. Om het jubileum te vieren zaaiden basisschoolkinderen recent lijnzaad naast de molen. Over 100 dagen kan het vlas worden geoogst en dankzij de molen worden verwerkt tot lijnolie, gebruikt onder andere voor verf, die weer wordt gebruikt voor een expositie rond het 250-jarig bestaan van de molen(“Project van Vlas to Verf”). Iedere eerste en derde zaterdag van de maand is de molen open voor bezichtiging. Mensen, die in de buurt van de molen wonen, kunnen een klein handje zaadjes komen ophalen en dat in hun tuin zaaien. Tezijnertijd kun je het vlas dan in de molen laten slaan tot lijnolie en gebruiken bij het schilderen.
Draaiende wieken kunnen ook gebruikt worden voor het opwekken van energie. In 2020 richtten de Wijkvereniging Berkum en de VV Berkum een tweetal organisaties op, te weten Stichting Duurzaam Berkum (SDB) en de Energie Coöperatie Berkum U.A. (ECB). Waar de SDB streeft naar aardgasvrij ready zijn van alle koopwoningen in Berkum in 2028, streeft de ECB naar een energieneutraal en zelfvoorzienend Berkum in 2040 met een gebalanceerd wijk-energie-systeem. Uitgangspunten hierbij zijn: de leden hebben zeggenschap, energiekosten voor bewoners en bedrijven minimaliseren, “winsten” niet naar het “buitenland”, maar lokaal investeren en tenslotte het bevorderen van de sociale samenhang in Berkum. De ECB heeft samen met coöperatie DuurSaam BuurtWint, coöperatie Energiek Zwartwaterland U.A. en coöperatie Blauwvinger Energie U.A. eind 2025 groen licht gekregen om een volgende stap te mogen maken in de ontwikkeling van windenergie (windpark Genne/Haerst). Dit positieve traject vraagt om ondersteuning van de Berkumers. Ik roep u dan ook op om in grote getalen lid te worden van de ECB (voor slechts 15 euro per jaar), indien u kennis heeft op dit terrein zich te melden bij de ECB en de Algemene Ledenvergadering op 28 mei 2026 te bezoeken (zie de informatie elders in deze Berkumer).
De maand mei wordt een drukke vergadermaand. Ook de Wijkvereniging Berkum heeft in deze maand haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering, dinsdag 26 mei 2026 in De Weijenbelt. De jaarstukken zijn voorafgaand aan de vergadering op dinsdag 19 mei 2026 om 19.30 uur in te zien bij De Weijenbelt. De concept statuten staan op de website van de Vereniging vermeld. Gezien de agenda roep ik jullie Berkumers op ook deze ALV in grote getalen te bezoeken, zodat uw mening, wensen en verlangens worden gehoord.
Zoals u weet heeft de recente gemeenteraadsverkiezing gezorgd voor een belangrijke verandering in de samenstelling van de gemeenteraad. Momenteel wordt er door Swollwacht (thans de grootste partij in Zwolle) gekeken of er met de VVD, de ChristenUnie en D’66 een constructief College en Wethouders gevormd kan worden. We zijn benieuwd of we in Berkum nog te maken krijgen met een andere wijkwethouder of dat Gerdien Rots haar positie kan handhaven, inclusief de portefeuille Vechtrand. Inmiddels heeft de Wijkvereniging samen met de Gemeente en Ondernemers van het Blauwe Hart (Oosterenk, Vrolijkheid en Berkum) een werkgroep Vechtrand geformeerd. Gemandateerde afgevaardigden vanuit Berkum zijn afkomstig uit Herfte, Veldhoek, Kuyerhuislaan, Maatgravenweg, Berkum, Winkeliers Berkum, de VV Berkum, Brinkenbuurt en ondernemers Blauwe Hart. Een eerste overleg heeft inmiddels plaatsgevonden. We houden jullie uiteraard op de hoogte.
Dit geldt ook voor het “Project De Weijenbelt”. Na diverse oproepen zijn vanuit de bewoners van Berkum, samen met leden van het Wijkbestuur, een tweetal enthousiaste werkgroepen gevormd. De eerste werkgroep houdt zich bezig met het gebouw an sich, de techniek en duurzaamheid ( de “Schil”), terwijl de tweede werkgroep zich bezig houdt met de functies van de Wijkvereniging en het gebouw en de beleving ( de “Binnenkant”). Inmiddels hebben een aantal constructieve vergaderingen plaatsgevonden en zijn informatie bezoeken uitgevoerd bij SIO (Ittersum) en de Enk (Assendorp). Ook omtrent dit verdere beloop houden we jullie op de hoogte.
Recent was ik, als voorzitter van de Wijkvereniging Berkum, uitgenodigd als gast van de week bij de VV Berkum. Zoals jullie wellicht weten een uiterst bloeiende voetbalvereniging, opgericht in 1961. Naast het voetbal is de organisatie inmiddels gegroeid naar een brede Vereniging, met vele initiatieven die haar maatschappelijke rol tot uitdrukking brengen. De “Mini-Arena” gebruikt voor pupillen, veteranen en bijzondere doelgroepen, denk bijvoorbeeld aan jonge voetballers met een stoornis in het autistisch spectrum. Maar er zijn ook samenwerkingsverbanden met onderwijspartners als de Landstede, het SG Thorbecke en lagere scholen in Berkum. Er zijn vele innoverende initiatieven op het gebied van duurzaamheid en vrijwilligers, bekend onder de naam “Methode Berkum” (de Vrijwilligersmakelaar en “Marktplaats voor Vrijwilligers”). Meer dan 600 Berkum-vrijwilligers zijn nu goed voor ruim 700 vrijwilligerstaken!
De goede samenwerking Wijkvereniging Berkum en de VV Berkum wordt fraai geïllustreerd in ons gezamenlijke wijkblad De Berkumer. Mede mogelijk gemaakt door een groep trouwe lokale sponsoren. Waarvoor veel dank! Gezien het feit dat de VV Berkum, vanwege hun grote succes, uit hun bestaande jas (Velden) groeit, en het feit dat rond Berkum een toekomstige wijk wordt aangelegd, waar ook sociale voorzieningen nodig zijn is een krachtige samenwerking noodzakelijk (synergie) en zullen we elkaar moeten helpen daar waar mogelijk en gewenst is. Ik moet denken aan de aloude wijsheid “Alleen ga je sneller, maar samen kom je verder”!

Gertjan van Beek, voorzitter Wijkvereniging Berkum
——————————————————————————————————————————————————-
Deze artikelen worden bewaard onder het tabblad: Wijkvereniging – Bestuur – Van de voorzitter



